Saját kép! |
A történet elején megismerkedünk Carla Lemarchant-al, aki azért keresi fel a kedvenc belga nyomozónkat, hogy segítsen neki felgöngyölíteni egy 16 évvel ezelőtti bűntényt. Carla édesanyját, Caroline Crale-t férje, a híres festő, Amyas Crale megmérgezése miatt ítélték életfogytiglani börtönre, ám nem sokkal a büntetésének megkezdése után elhunyt. Halálos ágyán levelet írt lányának, amiben bevallja, hogy ártatlan. Poirot ezután elkezd nyomozni az ügyben, s felkeresi azt az 5 embert, aki a tragédia napján a házban tartózkodott és sorra kihallgatja őket...
Egy kismalac piacra járt,
Egy kismalac meg otthon ült,Egy kismalac sok húst evett,Egy kismalac hoppon maradt,Egy kismalac meg visított: Uí, uí, uí, uí.
A detektív tisztában van azzal, hogy ennyi idő után, amikor már nincsenek kézzelfogható bizonyítékok sem, csak a kis szürke agysejtjeire támaszkodhat annak érdekében, hogy leránthassa a fátylat a múltról. A tanúk memóriájában sem bízhat meg feltétlenül, hiszen 16 év elteltével akár öt különböző gyilkosságot is elmesélhetnének neki. Ebben az esetben különösen fontos a nüansznyi különbségek felismerése, és a pszichológia remek fegyverének használata.
Talán pontosan emiatt szeretem ennyire Agatha Christie regényeit: mindig is érdekelt a pszichológia témaköre, az emberi viselkedés miértjei, a jellem, a tudatalatti kérdése.
Érdekes pszichológiai kaland volt ez a regény is, amelyben Poirot nem rest bizonyos cseleket bevállalni. Igazi, jó emberismerőként, mindig tudja, hogy kit, hogyan kell megközelítenie ahhoz, hogy a megfelelő információkat tudja kiszedni belőlük. Ez a regény rávilágított arra is, hogy a tények bizonyos szempontból történő tálalása nem feltétlenül felel meg az igazságnak, és más szemüveggel megvizsgálva egy teljesen más képet kaphatunk az események láncolatáról.
Valamiért különösen kedveltem ennek a történetnek a hangulatát és nagyon élveztem a visszaemlékezések útján bejárni a tájat. Aldelbury-t és Handcross Manor-t tipikusan olyan misztikus és ódon épületekként képzeltem el, ahol én is imádnék élni. A tengerpart közelsége pedig csak egy hatalmas pluszpontot jelent.
Csavaros, gyorsan olvasható krimi volt ez, ami tökéletes kikapcsolódást nyújtott ezekben a zavaros időkben is. Mindenképpen szeretném majd megnézni a filmváltozatot is, amiben elvileg Aiden Gillen (a.k.a. Kisujj játssza a tragikusan elhunyt festőzsenit).
Legyen az ember bátor, és nézzen szembe a valósággal. E bátorság nélkül nem érdemes élni. Az árt nekünk a legtöbbet, aki eltitkolja előlünk az igazságot.
Ez a kedvenc képem az írónőről :) |
Kiadó: Európa, 1973.
Fordította: Szíjgyártó László
Oldalszám: 244 oldal
Ára: 2499.- (az új helikonos kiadásé)
Hát, azért ember legyen a talpán, aki a krimi királynőjének módszereit ki tudja ismerni, és pláne pont az egyik "kakukktojás" könyve, a Tíz kicsi néger után! :))) Lesz még mit felfedezni AC életművéből, szerintem imádni fogod a sokszínűséget. De láttam, közben átnyergeltél Simenonra is egy időre, remélem tetszik, és lesz poszt! :))
VálaszTörlésAz Öt kismalacot én jó rég olvastam már, jó lenne újrázni, de nekem is még annyi olvasatlan is visszavan tőle! :D Pedig gimiben faltam őket sorra.
Bakacslistás elem nálam, hogy elolvassam a teljes Ac életművet (és egyszer kitaláljam előre a gyilkos kilétét. :D)
TörlésSimenon is tetszik eddig, bár kicsit nehezen rázódtam bele a stílusába, de a végére nem tudtam letenni, annyira beszippantott. :D Most a Maigret csapdát állít van soron tőle.
Yeah, ez jó terv, de el fog tartani egy darabig! :D Ha sokat olvasol egymás után, van esély rá, hogy kitalálod a gyilkost, de azt hiszem nekem is csak egyszer sikerült... :)
TörlésÖrülök, azért hogy belerázódtál Simenonba, remélem a Maigret csapdát állít is tetszeni fog. :)